Sayfa: [1] |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: Deniz Feneri’nde gizlenen başvuru!  (Okunma Sayısı 663 defa)
nisan48
Karizma TP'li [%35]
******

İtibarı : 41918
Offline

Mesaj Sayısı: 6,772
« : Ocak 17, 2011, 12:05:33 ÖÖ »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar


Deniz Feneri’nde gizlenen başvuru!
Türk s Almanya’ya gitmek için ilk başvuruyu 2009 yılında yapmışlar. Bu bilgi bakanlık tarafından kamuoyundan saklandı...
Güncelleme:16 Ocak 2011 23:57

Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmanın Türkiye ayağını yürüten ve iki haftadır bulundukları Almanya’dan Ankara’ya dün dönen Türk s bu ülkeye gitmek için ilk başvuruyu “Ekim 2009”da yaptılar. Ancak bu ilk başvuru Adalet Bakanlığı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalarda gizlendi. Ekim 2009’da yaşananlar Deniz Feneri soruşturmasını yürüten Türk sın “Almanya’ya gidememesi ya da gitme sürecinin yıllara varan bir süreyle uzatılması için Ankara’da farklı bir yolun izlendiğini” ortaya koyuyor.

Cumhuriyet Gazetesi, Türkiye’de yürütülen Deniz Feneri soruşturmasının gecikmesiyle ilgili önemli bir belgeye ulaştı.

O belge, belgeyle ilgili Adalet Bakanlığı’nın verdiği yanıt ve süreç özetle şöyle:

İLK BAŞVURU GİZLENDİ

Türk sın Deniz Feneri zanlılarının ifadesine başvurmak için bir türlü Frankfurt’a gidememesi ile ilgili yaşanan gecikme tartışması ve muhalefetin sert sözlerle eleştirileri üzerine Adalet Bakanlığı kamuoyuna yönelik şu açıklamayı yaptı:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli yardım talebi 15 Şubat 2010 tarihinde Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Bir gün sonra 16 Şubat 2010 tarihinde adli yardım evrakını Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Almanya’ya gönderdik.”

Anadolu Ajansı aracılığıyla Ekim 2010’da eleştirileri böyle yanıtlayan Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili önemli bir belgeyi kamuoyuyla paylaşmaktan kaçındı. Türk S Almanya’ya gitmek için ilk başvurularını Bakanlığın açıkladığı 15 Şubat 2010 tarihinden tam 4 buçuk ay önce 2 Ekim 2009 tarihinde yaptı.

EVET İKİ TALEPNAME VAR

Bakanlık Müşavirliği’nden konuya ilişkin gelen yanıt şöyle: “Ankara sının Almanya’ya gitme talebine ilişkin başvuru yazısı Bakanlığımızca 26.10.2009 tarihinde Alman makamlarına iletilmek üzere TC Berlin Büyükelçiliği’ne gönderilmiştir. Sın bu talebi Alman makamları tarafından ilk planda kabul edilmemiş ve ‘Ayrıntılı soru kataloğu’ gönderilmesi istenmiştir. Alman makamlarının ayrıntılı soru kataloğu gönderilmesi talebini içeren yazısı 28 Aralık 2009 tarihinde Bakanlığımıza gelmiştir. Bu yazı bir gün sonra 29 Aralık 2009’da Ankara C. Başsavcılığına gönderilmiştir. Alman makamlarınca istenen soru kataloğuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılan 09.02.2010 tarihli ayrıntılı talepname 15.02.2010 tarihinde Bakanlığımıza ulaşmış ve bir gün sonra Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Almanya’ya gönderilmiştir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iki talepnamesi mevcut olup; hiçbir talebin dört buçuk ay gibi bir süre bekletilmesi söz konusu değildir.”
mynet

Sponsorlu Bağlantılar- Deniz Feneri’nde gizlenen başvuru!
Sayfa: [1] |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Hosting Hizmetleri