Sayfa: [1] |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: Hac ile ilgili Faydalı bilgiler  (Okunma Sayısı 12925 defa)
DarkWater
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 534
Offline

Mesaj Sayısı: 2,949


Ben Olda Gör..« : Nisan 18, 2007, 02:28:32 ÖS »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar


 Hacc ile ilgili Faydalı bilgiler
Kâinat, telbiyeye iştirak eder
Resulullah (sas) buyurdular ki: “Telbiyede bulunan hiçbir Müslüman yoktur ki, onun sağında ve solunda bulunan taş, ağaç, sert toprak onunla birlikte telbiyede bulunmasın, bu iştirak (sağ ve solunu göstererek) şu ve şu istikamette arzın son hududuna kadar devam eder.” (Tirmizi, Hacc 14)

Tavafta hızlı yürüyüşün hikmeti nedir?
İbnu Abbas (ra) rivayet ediyor: Resulullah (sas) ve ashabı (ra) Mekke’ye, Medine hummasından bitkin düşmüş bir halde geldiler. Müşrikler (şehirde menfi bir dedikodu yaparak), “Yarın buraya humma hastalığından dermanı kesilmiş ve ondan çok ızdırap çekmiş bir kavim gelecek.” dediler ve (Müslümanların seyrine bakmak için) Hicr’in arkasına oturdular. (Onların hainliğinden vahyen haberdar olan) Resulullah (sas), celadetlerini müşriklere göstermeleri için, Müslümanlara tavafın ilk üç şavtında remel yapmalarını (kısa adımlarla canlı canlı yürümek), iki köşe arasında da adi yürüyüşle yürümelerini emretti. Bu hali gören müşrikler, “Bunlar mı hummanın bitkin düşürdüğünü zannettiğiniz insanlar? Bunlar falan ve falandan daha sağlammış!” dediler. İbnu Abbas (ra) der ki: “Resulullah (sas)’ı ashabına (ra) bütün şavtlarda remel yapmalarını emretmekten alıkoyan şey, onlara duyduğu merhametti.” (Buhari, bu rivayette şu ilaveyi kaydeder: “Resulullah (sas) sulh anlaşması yaptığı sene (umre için) gelince müşriklere kuvvetlerini göstermeleri için “hızlı yürüyün!” diye emretti. Müşrikler bu sırada Kuaykıan Dağı tarafına oturmuş seyrediyorlardı.”) (Buhari, Hacc 55)

Hervele nedir?
“Hervele”, Mekke’de, Kâbe yakınlarında bulunan Safa ve Merve arasında sa’y ederken, iki tepe arasındaki vadiye gelindiğinde burayı süratlice geçmektir. Hanefî mezhebinde hervele yapmak sünnettir. Kâbe yakınında, iki tepe olan Safa ile Merve arasında gidip gelmek Allah tarafından Hz. İbrahim’e (as), hac ile birlikte öğretilen ibadetlerdendir. Bilâhare câhiliye Arapları, Safa ve Merve’de iki tapınak uydurup, bunları İsaf ve Nâile adlı iki puta adadılar ve onlara tapınmaya başladılar. Araplar Müslüman olduklarında Safa ile Merve arasında gidip gelmenin, eski hac geleneğinin bir parçası mı, yoksa sonradan putperestler tarafından uydurulmuş bir tapınma biçimi mi olduğu ve iki tepe arasında gidip geldiklerinde şirke düşmüş olup olmayacakları konusunda sorular sormaya başladılar. Bunun üzerine; “Safa ile Merve Allah’ın nişanlarındandır. Kim Kâbe-i Muazzama’yı hacceder veya umre yaparsa, bu iki tepeyi tavaf etmesinde bir günah yoktur. Kim kendiliğinden bir iyilik yaparsa bilsin ki, Allah karşılığını verir ve her şeyi bilir.” (el-Bakara, 2/158) âyeti nazil olmuştur. (Müslim, Hac, 264)

Haccın şartları nelerdir?
1. Müslüman olmak
Kişi iman etmediği müddetçe onun böyle bir yükümlülüğü yerine getirmesi beklenemez.
2. Ergenlik çağına girmiş olmak
Kişi yükümlülük çağına girmeli ve ayrıca akıllı olmalı. Küçüğe ve deliye hac farz değildir.
3. Hür olmak
Özgürlüğü olmayanlara hac farz değildir.
4. Bedeni, mali yeterlilik ve güvenlik
Hacca gidebilecek sağlıkta olmak. Gidiş-dönüş masraflarını ayrıca ailesinin geçimini sağlayacak kadar mali yeterliliği olmak.

Hac sırasında nelere dikkat edilmeli?
Terli iken kesinlikle klimaların altına girmeyin ve hava akımı olan yerlerden kaçının.

Soğuk içeceklerden uzak durun. Aşırı yemekten kaçının. Kalabalık yerlerden uzak durun. Umuma açık yerlerde genel temizlik kurallarına riayet edin, çevreyi kirletmemeye dikkat edin.

Müzdelife’de aşırı kalabalıktan dolayı kaybolmalar yaşandığı için dikkatli davranın.

Şeytan taşlama esnasında ezilme ve kaybolmaya karşı uyanık olun. (Rahat bir ayakkabı ile gidin, hiçbir şekilde ayaktan çıkan terliği veya başka bir şeyi almak için yere eğilmeyin.)

Haccın edasının şartları nelerdir?
a) Vücutca sağlıklı olmak,
b) Hacca gitmesine maddi bir engel bulunmamak,
c) Yol güvenliği olmak,
d) Kadının yanında kocası veya evlenmesi caiz olmayan bir akrabası olmak.

Zilhicce ayı
Ayların on ikincisi ve savaşmanın haram kılındığı haram ayların (eşhürü'l-hurum: Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb) ikincisidir. İçinde Kurban bayramının da bulunduğu Zülhicce ayı, mübarek ayların en mühimleri arasında yer almaktadır. Ashabtan ibnu Abbas (ra), Peygamber'den (sas) bu ayla ilgili şu hadisi nakletmektedir: Peygamber (sas); "Zilhicce'nin ilk on gününde yapılan ibadetler diğer aylarda yapılan iyi amellerden, Allah nezdinde daha makbuldür" buyurmuştur.
Zilhicce'nin sekizinci gününe "terviye günü" dokuzuncusuna "Arefe günü"; Kurban bayramı gününe (onuncu güne) "nahr günü", ondan sonraki üç güne de "teşrik günleri" denilmiştir. "Arefe günü" burada, Kurban bayramından bir önceki gün anlamında değil, Arafat'ta vakfe gününü simgeleyen şer'î bir isimdir.

10 Gece nedir?
Zülhicce'nin ilk yarısındaki günler, yüce Allah katında değerli günler arasındadır Hatta "Cuma haftanın; Zülhicce'nin ilk onu ise yılın mübarek günleridir" denilmiştir. Buna göre Zülhicce'nin ilk onuna tesadüf eden Cuma, her iki fazileti de toplayacağı için yılın en mübarek günlerinden biri sayılmıştır.
Hz. Peygamber ve ashâb-ı kiram pek çok fazîletin bir arada toplandığı Zülhicce'nin ilk yarısını zikr, tesbîhât, ibâdet ve tefekkür ile geçirirler, yoksullara yardım ederlerdi. Dolayısıyle onları örnek alarak müslümanların o günlerde ibadetlerine dikkat etmeleri, dualarını artırmaları, hayır ve hasenâtı daha çok yapmaları, kendilerini nefs muhâsebesine tabi tutarak hatalarına tevbe etmeleri uygun olur.
Geçtiğimiz zaman zarfında Recep, Şaban, Ramazan, Regaib, Miraç, Berat, Kadir fırsatlarını yaşadık. Şayet iyi değerlendiremedik diyorsanız üzülmeyin Rabbimiz yeni bir fırsat daha lutfediyor: Zilhicce ayının ilk 10 günü. Fecr Sûresi’nde, “On geceye yemin olsun ki...” (Fecr, 89/2) diye yemin edilen bu mübarek zaman dilimi hepimiz için yepyeni bir manevi fırsat dönemi.
“Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir.” (Tirmizi, Savm, 52; İbn Mace, Sıyam, 39)

Sa’y nedir?
Kabe’nin yakınında bulunan Safa ile Merve tepeleri arasında gidip gelmektir. Bu gelişler, Safa’dan Merveye dört Merve’den Safa’ya üç olmak üzere yedi defadır.

Sponsorlu BağlantılarBenim Sözlerim O'nu(s.a.s.)Güzelleştirmez ...Aksine Ben Onun İsmini Anarak Sözlerimi Güzelleştiriyorum...
- Hac ile ilgili Faydalı bilgiler
Arslan
Webmaster
*

İtibarı : 48410
Offline

Mesaj Sayısı: 11,539


A ®« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2007, 04:49:59 ÖS »
Quote


güzel paylaşım
teşekkürler..A^2
-Bulut-
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 355
Offline

Mesaj Sayısı: 2,488


¯`°ѕєя∂αя° `¯« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2007, 07:40:19 ÖS »
Quote


bilgi için  teşekkürler DarkWater[-TP-] Site Kuralları //
              www.TeknikPortal.com
Sayfa: [1] |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Hosting Hizmetleri