Sayfa: [1] |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: İlk Türkçe Ezan (kim okudu, kim okuttu, ne zaman okundu)  (Okunma Sayısı 11958 defa)
Arslan
Webmaster
*

İtibarı : 48410
Offline

Mesaj Sayısı: 11,539


A ®« : Eylül 17, 2012, 12:32:41 ÖS »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar


İlk Türkçe Ezan Hakkında Bilgi (vikipedi)

Anadoluda 1000 yılı aşkın türk ve diğer ırkların oluşturduğu, zaman süreci içerisinde Selçuklular ve Osmanlılar ile medeniyet halini almış toplup, kurtuluş savaşından sonra içinde daha büyük ve yıkıcı savaşlar vermiştir. 1000 yılı aşkın medeniyeti yok sayılarak aslında cephelerde geri püskürttüğü düşmanların emellerine maruz kalmışlardır. Bunlardan bir taneside dünyanın her yerinde bütün siyasi söylem ve olgulardan uzak islamın temel şiarlarından ezanın değişitirilmeye çalışılmasıdır. Bu konuda vikipedi arşivinden ansiklopedik bilgileri size aşağıda aktarıyoruz.

1931 yılının Aralık ayında, Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı döneminde İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde dokuz hafız, Dolmabahçe Sarayı’nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı.

Kur'an’ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da Yerebatan Camii’nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu.Bundan 8 gün sonra, 30 Ocak 1932 tarihinde ise ilk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii’nde okundu. 3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi’nde de, Ayasofya Camii’nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu. 18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. 4 Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid (kesin ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi.

Halk her seferinde midesine oturmayan bu tür haram lokmaları kusmuş ve üzerine olmayan elbiseyi çıkarmıştır. 18 sene türkçe okunan ezan Demokrat parti tarafından aslına rucu etmiştir. Fakat bu ve benzeri çalışmalar partinin başkanı Adnan Menderesin idamına kadar gitmiştir.

Sponsorlu BağlantılarA^2
- İlk Türkçe Ezan (kim okudu, kim okuttu, ne zaman okundu)
Sayfa: [1] |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yorum Okunma Sayısı Son Mesaj
Ezan Güzel Sözler Necdet EREM 0 221 Ekim 17, 2016, 12:04:58 ÖS
Gönderen: Necdet EREM
Hosting Hizmetleri