Sayfa: [1] 2 |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: kalp şekli  (Okunma Sayısı 53220 defa)
Tılsım
Co-admin [%75]
*

İtibarı : 1251
Offline

Mesaj Sayısı: 3,637


edeb yâ hû« : Ocak 03, 2008, 06:13:56 ÖS »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar12000 yildir Dünyanin her yerinde ders siralarinin, duvarlarin, banklarin, agaçlarin üstüne milyonlarca kalp isareti kazindi. Hepsinin içinden iki ucunda iki basharf olan bir ok geçiyor.

Aslinda insanoglu tam 12 bin yildir asik olup saga sola kalp resimleri çizip duruyor. ?lk kez Güney Fransa'da magara duvarlarina çizilen kalp resmi günümüzde de ''en temiz duygulari'' ifade etmeye devam ediyor. Peki hemen her kültürde, her dönemde karsilastigimiz bu kalp figürü nereden çikti? Neden askin sembolü? Bugünkü simetrik seklini tam olarak ne zaman aldi? Bütün bu sorular isi tibbi olarak kalple ilgilenmek olan bir cerrahin, Prof. Dr. Tayyar Sarioglu'nun aklina takildi ve kalkti bu konuda kapsamli bir arastirma yapti. Mesela, kalp sembolünün ayrilmaz parçasi olan ok da Ortaçag'da ortaya çikmis.

İLK ÇİZENLER, GÜNEY FRANSA'DA YASAMIS OLAN MAGARA ADAMLARI

Tarih ve felsefe meraklisi Prof. Dr. Tayyar Sarioglu'nun yaptigi arastirmaya göre, kalp resmi, hemen her çagda ve dünyanin her yerinde askin sembolü. Sarioglu'nun arastirmasina göre askini duvarlara kaziyan ilk romantikler, Fransa'nin güneyinde yasamis olan Cro-Magnonlar. Son buzul çagindan önce ( M.Ö. 10000-8000) yasamis olan ve avcilikla geçinen bu magara adamlari, kalbin yasamin ve canliligin devamini saglayan en önemli organ oldugunu kesfettiler. Cro-Magnonlardan kalan magara resimlerinde günümüzdekine çok benzer kalp figürleri görülüyor.

AFRODİZYAK BİTKİYİ KALP SEKLİNDE PARANIN ÜZERİNE BASMISLARDI

En eski bulgulardan biri de Kuzey Afrika'da M.Ö. 700'de kurulan Cyrene sehir devletinin hikayesinde sakli. Günümüzde Libya sinirlari içinde kalan Cyrene, burada yetisen çok degerli Silphium bitkisi nedeniyle o dönemin en önemli ticaret merkezi haline gelmisti. Çünkü Silphium erkekler için çok güçlü bir afrodiziyak etki gösterirken, kadinlar dogum kontolü için kullaniyordu. Silphium bitkisi o kadar degerliydi ki Cyrene paralari üzerinde Silphium resmedilmisti. Bu bir kalp sekliydi ve kalp ile erotik sevgi arasindaki iliskinin en önemli örnegini olusturdu.

ZEVK TANRISI DİONİSOS BAŞINDA KALP ŞEKLİNDE TAÇ TASIRDI

Eski Misir'da (M.Ö. 2500-1000) kalp ruhun ve vicdanin merkezi olarak kabul edildi. Ölümden sonra bütün organlar vücuttan çikarilirken sadece kalp yerinde birakildi. Çünkü ölümden sonra kalp, adalet tanrisi Maat'in huzurunda hesap veriyordu. Eski Yunanlilar ( M.Ö. 700-200) ruhun kalbin içinde yerlestigine inaniyordu. Kalbin kan pompalama foksiyonun farkinda olan Hipokrat ve Aristo, kalbin ayni zamanda duygu ve düsünce yeteneklerinin de merkezi oldugunu düsünüyordu. Sarap ve zevk tanrisi Dionisos'un basinda yapraklardan olusan kalp seklinde bir çelenkle tasvir edildigi bir anfora ( M.Ö. 500) Yunanlilarin kalp, zevk ve mutluluk arasinda kurduklari iliskiyi ortaya koyuyor.

700 YIL ÖNCE KOLUNA KALP DÖVMESİ YAPTIRAN İSVEÇ KRALI MAGNUS

Bugün bildigimiz simetrik kalp sembolü ise Ortaçag'da popüler olmaya basladi. 13. Yüzyil'da, kadinlarin güven ve itikatini kazanmis olan ?sveç Krali Magnus Ladulas'in kolunun üzerinde bir kalp isareti yer alirdi. 1400'lerden kalma 'Kalbin Sunulusu' isimli Fransiz duvar halisinda erkeklerin asik olduklari kadinlara bagliliklari kalplerini sunarken tasvir edildi. Yine o dönemden beri kullanilan iskambil kartlarinda kirmizi kalp en degerli kagit grubu oldu.

Hayat kalp atislariyla baslar. Ama yine ayni sekilde kalp atislariyla biter. Galiba bu yüzden bütün kültürlerde canliligin kaynagi olan ruhun kalpte yerlestigine inanilmis .


Sponsorlu Bağlantılar...Yare varmak hoştur ama yaren olmak başkadır başka...
- kalp şekli
rock_forever
Süper Üye [%25]
*****

İtibarı : 892
Offline

Mesaj Sayısı: 960« Yanıtla #1 : Ocak 03, 2008, 06:16:37 ÖS »
Quote


ilginçç ...
paylaşım için tşklr ...
bunuda öğrenmiş oldum Wink


-Bulut-
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 355
Offline

Mesaj Sayısı: 2,488


¯`°ѕєя∂αя° `¯« Yanıtla #2 : Ocak 03, 2008, 08:02:39 ÖS »
Quote


ilginçç ...
paylaşım için tşklr ...
bunuda öğrenmiş oldum Wink
teşekkürler  Tılsım  +1[-TP-] Site Kuralları //
              www.TeknikPortal.com
p!nK
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 26
Offline

Mesaj Sayısı: 2,177

HAhaHahaHAha....« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2008, 10:04:25 ÖS »
Quote


tsk bilgiler icin SmileyProVaSı Yokki HAyaTın...NasıL Hata Yapmayım.....?HastayıZzZzZz yHaaa (H)  Huhhh
bloodforblood
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 829
Offline

Mesaj Sayısı: 2,759


hadi keyfine bak hayatı yaşa« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2008, 10:12:46 ÖS »
Quote


tsk bilgiler icin Smiley
Etrafına Bak Onlardan Olma Sakın
Tılsım
Co-admin [%75]
*

İtibarı : 1251
Offline

Mesaj Sayısı: 3,637


edeb yâ hû« Yanıtla #5 : Ağustos 26, 2008, 12:12:09 ÖS »
Quote


Smiley...Yare varmak hoştur ama yaren olmak başkadır başka...
Sayfa: [1] 2 |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Hosting Hizmetleri