Sayfa: [1] 2 |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: Kısaca Fenerbahçe Tarihi  (Okunma Sayısı 11384 defa)
DarkWater
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 534
Offline

Mesaj Sayısı: 2,949


Ben Olda Gör..« : Mayıs 04, 2007, 10:38:01 ÖS »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar


Kulüp Kurucuları: Nurizade Ziya Songülen Bey, Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah Bey, Bahriye Mektebi talebesi Necip Okaner Bey, Basra Valisi Hasan Bey`in oğlu Hasan Sami Kocameme Bey, Hindli namıyla anılan Asaf Başpınar Bey

Kurulduğu Yer: Moda'da Beşbıyık Sokağı 3 numaralı evin alt katı  
  
1894 yılından itibaren, İzmir'den İstanbul'un Kadıköy yakasına yerleşen Lafontaine, Whittall gibi İngiliz ailelerinin fertleri arasında oynanmaya başlanan futbol, çevrenin Türk gençlerince büyük bir merak, heyecan ve gıpta ile seyrediliyordu. Ne var ki, onların böyle bir sporu yapmak şöyle dursun, adını dahi anmalarına olanak yoktu.
Çünkü Padişah II. Abdülhamid'in amansız baskı rejimine göre değil onbir gencin, ikisinin bile bir araya gelmesi saltanat için son derece sakıncalıydı.

Ancak 1907 yılına gelindiğinde Türk gençlerinden Ziya (Songülen), Ayetullah ve Necip (Okaner) gizli de olsa bir futbol kulübü kurmaya karar verdiler. Semtlerinin adı olan Fenerbahçe'yi isim, Fenerbahçe Burnu'ndaki feneri de amblem olarak seçtiler. Kıskançlık ve asaletin timsali Sarı-Lacivert ise takımın renkleri olarak belirlendi.

1908 Meşrutiyeti'nin ilanına kadar çalışmalarını gizlice yürütmek zorunda kalan Fenerbahçe, bu tarihten sonra yürürlüğe giren Cemiyetler Kanunu'yla tescil edildi ve başarıdan başarıya koşacak olan bir büyük camia, Türk sporundaki seçkin yerini almış oldu.
 
  
Atatürk ve Fenerbahçe: Büyük kurtarıcı 3 Mayıs 1918 günü Kulübümüzü ziyaret etti ve hatıra defterine Kulübü ve üyelerini öven satırlar yazdı.
Atatürk, 10 Ağustos 1928 günü, 3-3 berabere biten Gazi kupası maçından sonra üçü Galatasaraylı ve ikisi Fenerbahçeli olan beş kişinin önünde aynen şunları söyledi:
" - Burada üçe üçüz...Çünkü ben de Fenerbahçeliyim ! "
Bu arada, 5 Haziran 1932'de Kulübümüzün Kuşdili'ndeki binasi yanınca, ilk bağış yine büyük kurtarıcımız Atatürk'ten geldi. Bu önemli olay, kulübümüzün tarihinde gerçekten apayrı bir yere sahiptir ve bizi sonsuza kadar mutlu kılacaktır.


Atatürkün imzaladığı hatıra defterimiz: "Fenerbahçe Kulübünün her tarafa mazhar-ı takdir olmus bulunan asari mesaisini işitmiş ve bu Kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifasi ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim." 3.5.1918 ..... ORDU KUMANDANI Mustafa Kemal Atatürk

Sponsorlu BağlantılarBenim Sözlerim O'nu(s.a.s.)Güzelleştirmez ...Aksine Ben Onun İsmini Anarak Sözlerimi Güzelleştiriyorum...
- Kısaca Fenerbahçe Tarihi
Sinan !
Uzman Üye [%22]
****

İtibarı : 63
Offline

Mesaj Sayısı: 522


let my hearth go« Yanıtla #1 : Haziran 23, 2007, 02:36:11 ÖS »
Quote


VALLA KÜÇÜK TAKIMIN KISA TARİHİ OLUR ZATEN ORDA SAYGI DUYDUĞUM TEK ŞEY MUSTAFA KEMAL ATAÜRKÜN HATIRA DEFTERİNİZE YAZDIĞI YAZI BAŞKA Bİ ŞEY YOK AYRICA ŞUNU BİLİN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK FENERLİ DEĞİL!!!//olümün bizi nerede beklediği belli değil en iyisi biz onu heryerde bekleyelim//
cihangir
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 6811
Offline

Mesaj Sayısı: 3,974« Yanıtla #2 : Haziran 23, 2007, 03:19:29 ÖS »
Quote


VALLA KÜÇÜK TAKIMIN KISA TARİHİ OLUR ZATEN ORDA SAYGI DUYDUĞUM TEK ŞEY MUSTAFA KEMAL ATAÜRKÜN HATIRA DEFTERİNİZE YAZDIĞI YAZI BAŞKA Bİ ŞEY YOK AYRICA ŞUNU BİLİN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK FENERLİ DEĞİL!!!


nıhahahaha... alemsin kardeşim yaaaç teşekkürler...

Cheesy Cheesy Cheesy


ilayda
Platin Üye [%15]
***

İtibarı : 0
Offline

Mesaj Sayısı: 123
« Yanıtla #3 : Haziran 23, 2007, 03:37:54 ÖS »
Quote


O kadar emin konuşmayın derim ben göüryoz kimin şampiyon olduğunuCiks.
Sinan !
Uzman Üye [%22]
****

İtibarı : 63
Offline

Mesaj Sayısı: 522


let my hearth go« Yanıtla #4 : Haziran 25, 2007, 01:04:30 ÖS »
Quote


O kadar emin konuşmayın derim ben göüryoz kimin şampiyon olduğunu
YAV ARKADAŞ SİZ KÜÇÜK TAKIMSINIZ İŞTE LİG ŞAMPİYONLUĞU FELAN OYSA BİZ BÜYÜKLERİ YAPTIK ORNEĞİN UEFA KUPASI SUPER KUPA SİZ DÜŞÜNEMEDİĞİNİZİ BİZ YAPTIK ONUN İÇİN UEFA KUPASINI ALANA KADAR KONUŞMAYIN//olümün bizi nerede beklediği belli değil en iyisi biz onu heryerde bekleyelim//
matkap0101
Yeni Üye [%1]
*

İtibarı : 0
Offline

Mesaj Sayısı: 2« Yanıtla #5 : Eylül 27, 2007, 01:56:14 ÖS »
Quote


kardeş eline sağlıkk


Sayfa: [1] 2 |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Hosting Hizmetleri