Sayfa: [1] 2 3 |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: Kız Kulesi ! Kız Kulesi Tarihi, Kız Kulesi Resimleri  (Okunma Sayısı 28274 defa)
Gülden
Bağımlı Üye [%20]
****

İtibarı : 70
Offline

Mesaj Sayısı: 438


Life is difficult,but I'm not easy,too...« : Ekim 06, 2007, 01:13:09 ÖÖ »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar   Kızkulesi Hakkında     

Kızkulesi, Asya ile Avrupa'nın kesiştiği bir noktada, Asya sahillerinden bir ok atımı uzaklıkta bir taş tümseğe oturtulmuş bir kuledir. İki kıta arasındaki konumu sebebiyle dünyada eşi benzeri olmayan yapılar konumundadır.

Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu küçük kule, İstanbul'un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişi ile Yunan'dan Bizans İmparatorluğu'na Bizans'dan Osmanlı İmparatorluğu'na, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir.


 
 İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans Dönemi'nde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır.
Osmanlı Dönemi'nde ise gösteri platformundan savunma kalesine, sürgün istasyonundan karantina adasına kadar bir çok işlev yüklenmiştir.
 

Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir. Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kızkulesi ...

Yüzyıllar boyu hep hikayeleri ile anılan bu kule 2500 yıl sonra Hamoğlu Holding'in yaptığı restorasyondan sonra ilk kez kapılarını insanlara açmıştır. Yalnızlığın, aşkın, ulaşılmazlığın ve daha birçok şeyin sembolü olan kule için onlarca şiir yazılmış, yüzlerce resim yapılmış ve binlerce fotoğraf çekilmiştir. 2500 yaşında ve her dem genç kalacak olan Kızkulesi'nin insanı büyüleyen gizem dolu atmosferi ile tanışmak ve gerçek hikayelerini dinlemek için gelin siz de o küçük pencerelerinden bakın ...

 
  Efsaneler    
Kızkulesi'nin ulaşılmazlığı nedeniyle, insanlar onun içinde yaşanılanlar hakkında çok fazla bilgiye sahip olamamışlar ve içi ile ilgili hikayeler anlatmak ve düşler kurmak ile yetinmişlerdir.

Kızkulesi ile ilgili anlatılan ilk hikaye; Ovidius'un kaydettiği bir aşk hikayesidir. Hero ile Leandros adlı iki gencin hüzünlü aşkını anlatan bu hikaye, Hero'nun kuleden ayrılmasıyla başlar. Hero Afrodit'in rahibelerindendir ve aşka yasaklıdır. Yıllar sonra Afrodit'in tapınağında yapılan bir törene katılmak için kuleden ayrılır ve orada Leandros ile karşılaşır. Birbirine aşık olan iki genç, Leandros'un gece kuleye gelmesi ile aşklarını kutsarlar. Kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına ve yasak sevişmelerine tanıklık eder. Leandros'un yüzerek kuleye geldiği fırtınalı bir günde Hero'nun yaktığı sevda ateşinin feneri söner. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğazın sularına gömülür.Sevgilisinin öldüğünü gören Hero da kendini Kızkulesi'nden boğazın sularına bırakır.

Kavuşamayan aşıklara atfen anlatılan bu hikayeden başka bir de; Kleopatra'nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı yılan hikayesi vardır. Kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir. Bunun üzerine kral denizin ortasındaki bu kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Kaderin kaçınılmazlığını kanıtlarcasına, kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesin tenine süzülerek zehrini boşaltır. Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya'nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Bugün bu tabutun üstünde iki delik vardır. Yılanın, ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına dair hikayeler anlatılır.

En son anlatılan hikaye ise Osmanlı Dönemi ile ilgilidir. Battal Gazi'nin askerleri ile Kızkulesi'ne baskın yaparak kuleye saklanan hazinelerin ve Üsküdar Tekfuru'nun kızını kaçırdığı ile ilgili hikayedir. Battal Gazi tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar'dan atına atlayıp oradan uzaklaşmıştır. Çokça bilinen "Atı alan Üsküdar'ı geçti" lafı bu hikayeden gelir.
Sponsorlu Bağlantılarumutsuz oldu bir anda sevmek...
- Kız Kulesi ! Kız Kulesi Tarihi, Kız Kulesi Resimleri
-Bulut-
Têknîk Üye [%30]
******

İtibarı : 355
Offline

Mesaj Sayısı: 2,488


¯`°ѕєя∂αя° `¯« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2007, 12:42:02 ÖS »
Quote


sağol  güzel paylaşım[-TP-] Site Kuralları //
              www.TeknikPortal.com
Ali YİĞİT
Yeni Üye [%1]
*

İtibarı : 9
Offline

Mesaj Sayısı: 0
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2007, 01:02:31 ÖS »
Quote


eline sağlık kardeşim teşekkürler


rock_forever
Süper Üye [%25]
*****

İtibarı : 892
Offline

Mesaj Sayısı: 960« Yanıtla #3 : Şubat 08, 2008, 12:36:55 ÖÖ »
Quote


eline sağlık kardeşim teşekkürlerByManYaX
Uzman Üye [%22]
****

İtibarı : 8
Offline

Mesaj Sayısı: 718


Herşeyin Ötesinde...« Yanıtla #4 : Şubat 08, 2008, 12:40:06 ÖÖ »
Quote


saoLasın...!!!89/1 ¤ۣۜ..¤ HERŞEY VATAN İÇİN ¤ۣۜ..¤  89/1
                       O şiMdi AsKer
karbeyaz
Master Üye [%28]
*****

İtibarı : 280
Offline

Mesaj Sayısı: 1,055


derdim yüreğimde, eller ne bilsin ki !!« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2008, 01:17:25 ÖS »
Quote


tskler paylaştığın içinbir rüzgara açarım şimdi kalbimi
bir de sulara
alıp getirsinler diye sevgimi sana

bir tutam sevgiydi yaşam kalbimde
Sayfa: [1] 2 3 |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yorum Okunma Sayısı Son Mesaj
Şangay Kulesi'ne Tırmandılar - Kule'den Muhteşem Görüntüler DÜNYA GÜNDEMİ pckoloq 0 1926 Şubat 13, 2014, 11:42:43 ÖS
Gönderen: pckoloq
Hosting Hizmetleri