Sayfa: [1] |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: Photoshop kullanımı - Resimli anlatımla ünlü photoshopun kullanımı  (Okunma Sayısı 24767 defa)
KingcobrA
Webmaster
*

İtibarı : 10534
Offline

Mesaj Sayısı: 2,460


R(-)d€/N(-)« : Şubat 13, 2010, 05:46:20 ÖS »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar


Photoshop kullanımı


Adobe Photoshop CS2 v9.0 Photoshop Araç Kutusu (Toolbox)
Photoshop'u kullanmak için öncelikle yanda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz.
Araç Kutusuna ulaşmak için programın arayüzündeki Ana MenüsündenWindow>Show Tool ile Toolbox'ı açalım (Kapatmak için ise Window>Hide Tool yolunu seçiyoruz).

Araç Kutusuyandaki resminde görünen araçlarından başka araçları da içerir.
Gizli olan bu araçlarayanında " " işareti bulunan ikonların üzerinde mouse uzu basılı tutup bir süre bekleterek açılacak olan yeni ikon penceresinden erişebilirsiniz.
Bunlardan birini seçerseniz Araç kutusunda ki diğer ikon ile yerini değiştirecekkullanmaya hazır hale gelecektir. Herbirinin yanlarındaki klavye kısa yol tuşlarını da görebilirsiniz.


Aşağıda Araç Kutusunun özelliklerini her ne kadar açıklasak da buradaki Araçların hangisine tıklarsanız tıklayınaltta resmini gördüğünüz Photoshop'a 6.0 ile beraber eklenen yeni özelliği "Tool Options Bar" ( Araç Seçenekleri Çubuğu ) 'daki ayarları ortaya çıkar. AraçlarAna Menünün hemen altında bulunan "Tool Options Bar" 'daki ayarları ile daha çok yetenek kazanırlar. BunuPhotoshop'u kullanarak daha iyi anlayacaksınız."Tool Options Bar" ( Araç Seçenekleri Çubuğu )


"Rectangular Marquee Tool"Karedikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır. Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur. Kare çizmek istersekkare şeklini seçipklavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde dikdörtgen alan seçer. Elliptical Marquee ToolŞayet Daire çizmek istersekdaire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde elips alan seçer.Diğerleritek pixel olarak yatay (Single Row Marquee Tool) veya diaaa (Single Column Marquee Tool) alan seçmeye yarar."Move Tool"Seçilen bir alanı veya Layer (Katman)'ı taşımanıza yarar.Otomatik seçim özelliği olduğu gibi imajın üzeründe iken sağ tuş yaparsanız hangi Layer de olduğunuzu da belirtir. Klavuzluk görevi vardır. (V)


"Lasso Tool"Kement Aracı denir. İmajınız üzerinde serbestçe çizerek alan seçebilirsiniz. Resmin belli noktalarını tek tek seçmenize Polygonal Lasso Tool ile yapabilirsiniz. Magnetic Lasso Tool ise kontrast ve renge duyarlıdır.


"Magic Wand Tool"İmaj üzerindeki benzer renkleri seçim aracıdır. Benzer renkleri veya tonları seçebilirsiniz.


"Crop Tool"Kesme Aracı denir. İmajınızdaki fazlalıkları kesmenizefazlalıkları temizlemenize ve imajınızı serbest olarak döndürmenize yarar. ©

"Slice Tool"Dilimleme Aracıimaj üzerinde dilimler yaratmanıza yarar. İmajınızı dilimlere bölebilirsiniz. Slice Select Tool ise dilimleri seçmemize yarar.


"Pencil Tool"Kalem Aracıdır. Airbrush Tool aksine sert kenarlı çizgiler çekmeye yarar. Adından da anlaşılacağı üzere Kalem olarak kullanılır. Paintbrush Tool ise Fırça etkisi sağlar ve boyama yapmamıza yarar.

"Clone Stamp Tool"Istampa Aracı ile İmajın bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda buranın resim ve doku örneğini alır ve bu örneği istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmamızı sağlar. Pattern Stamp Tool ise hafıza-şablon (Pattern) olarak aldığımız görüntüyü kullanmaya yarar.

"History Brush Tool"İmajın arkaplan rengini kopyalayıp imaj üzerine seçilen alanı fırça etkisiyle boyar. Art History Tool ise kullanılan seçili alandaki farklı boyama stillerine bakıp onları taklit ederekfırça etkisiyle boyama yapar.

"Eraser Tool"Silme Aracıimaj üzerinde beğenmediğiniz yerleri siler ancak silerken alttaki Layerdeki rengin vaya imajın görünmesini sağlar. Background Eraser Toolarkaplan rengini silerek imajı transparent yapar. Magic Eraser Tool ise tek tıklama ile imajın arkaplan rengini silerek imajı tranparent yapar.

"Paint Bucket Tool"Boya Kovası ile seçili alanıForeground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ile doldurabilirsiniz. "Gradient Tool" ise iki yada daha çok rengin birbiri arasında yumuşak geçiş yaparak seçili alanın boyanmasını sağlar."Blur Tool"İmaja kenarlardan dışa doğru belirsizlik hissi verirSharpen Toolimajın kenarını dışa doğru keskinleştirme hissi verirSmudge Toolimajın rengini dağıtmakrenkleri birbirine karıştırmaleke hissi verir.
"Dodge Tool"İmajda aydınlanmış-ışıklanmış alan sağlarBurn Toolİmajda koyulaşmış-kararmış alan sağlarSpone Toolise imajın renk doygunluğunu azaltıpçoğaltmaya yarar.
"Path Companent Selection Tool - Direct Selection Tool"Pen Tool ile İmaj üzerinde herhani bir yerde seçim yaptığımızda vaya bir parça seçtiğimizde seçim noktalarını ve kontrol hatları ile kontrol noktalarını tespit ederler.
"Type Tool"İmaj üzerinde yazı (text) yazmamızı sağlarPhotoshop'un Yazı Editörüdür (T).
"Pen Tool"Etkili ve denetimli seçim alanları sağlaryapılacak imajın düzgün kenar rotaları-yönleri çizmemize izin verir. Uygulamalarda daha geniş açıklanacaktır.
"Rectangle Tool"en üstte Rectangular Marquee Tool bölümünde anlattığımız işlemleri yapar. Ancak bu araçın farkı Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ne ise uygulandığı yerde direkt o rengi kullanır ve maskeleme yapar. İsterseniz daha sonra üzerine çift tıklayarak rengi değiştirebilirsiniz. Resimde de görüldüğü gibiköşeleri yuvarlatılmışelipspoligonal olarakta kullanılır.Herbirinin kenarlıklarıyarıçapları "Tool Options Bar" 'dan ayarlanabilir. Line Toolçizgi aracıdır. İstenilen kalınlıkta düz çizgiler çizer. Custum Shape ToolPhotoshop'un hazır şekiller listesini kullanmamızı sağlar.
"Notes Tool"imaja açıklayıcı yazı ve ses ekler. Ancak bu eklentiler sadece PSD formatında etkindirler."Eyedropper Tool"imaj için örnek renk seçmemizi sağlar. İmajın hangi rengine tıklarsanız o rengi alır. Color Sampler ToolInfo sekmesinde seçilen rengin değerini gösterir. Measure Toolimajda iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmemizi sağlar."Hand Tool"ekrana sığmayacak şekilde büyültülen imajlarda görünmeyen yerlere ulaşmak için kullanılır.(H)
"Zoom Tool"imajın istenilen bölümüne yakınlaşmayı veya uzaklaşmayı sağlar.(Z)
"Palet (Renk Seçim Aracı)"Foreground üstteki rengiBackground alttaki rengi belirtir. Defaunt renk (D) resimdeki gibidir. 'a tıklayarak da default ayarlara geçilebilir. 'a tıklayarak alttaki ve üstteki renkleri yer değiştirebilirsiniz(X). Ancak alttaki daima Backgroundüstteki daima Foreground olacaktır.
"Quick Mask Mode"Hızlı maskeleme yapmaya veya maskelemeden çıkmaya yarar.(Q)
"aaaa Screen Mode"tam ekran yapareski hale gelir. (F)
"Jump to ImageReady"ImageReady'ye atlama yapar. Herhangi bir imajınız açıksa doğrudan ImageReady'e gönderip aynı imajda bütün katmanlarıefektleri ve filitreleri ile ImageReady'de kullanıma hazırlar. (Ctrl+Shift+M)

Katmanlar (Layers)

Ana Menüden File > New ile yeni bir döküman açıyoruz.

"Layer"leri açmak için Ana MenüdenWindow > Show Layers yolunu kullanıyoruz. (Kapatmak için ise Window > Hide Layers yolunu seçiyoruz.).
Katmanlar olarak da ifade edilen Layer'ler Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. İmajımızı hazırlarken yaptımız her deseninyazınıngrafiğin birbirine karışmamasıdeğiştirmek istediğimizde herbirine ayrı ayrı hükmetmemizi sağlarlar. İmajımızı hazırlarkenimaja ekleyeceğimiz her yeni parça ayrı bir katman (Layer) açılarak yapılmalıdır. Yani meydana getireceğimiz imajımız bir Üstüste Gelmiş Layer - Katmanlar - Bütünüdür.
Bunu şöyle de açıklayabiliriz; nasıl ki bir sinema filmi çekilirken film kamerası şerit halinde ve her hareketi ayrı ayrı karelere çeker de ancak film oynatıldığı zaman perdede hepsi tek bir sahne imiş gibi görünürse Layer ler de aynı böyle bir filmin kareleri gibi ayrı ayrı hazırlanır ama yapılan imaj tek bir resimmiş gibi görünür.
Tabiki bizim imajımızda -Katmanlarda- film kareleri gibi hareketlilikanimasyon yoktur.)
Bunun nedeni Photoshop'un sadece pixel tabanlıbitmap resim işleme programı olmasıdır.
Ancak pixel tabanlı imajlara da animasyon uygulamasını Adobe-ImageReady Bölümünde bulabilirsiniz. (Animasyonlu Banner vb.)
Layer'lerin herbirisi birbirinden bağımsızdır.
Onları istediğimiz gibi yerlerini değiştirebilirherbirine ayrı ayrı çeşitli Effect'ler (Yeni adıyla "Layer Style") uygulayabilirsaydamlaştırıpaltındaki layerin görünmesini sağlayabilir yada imajımızda görünmesini iptal edebiliriz.
Şimdi bu anlattıklarımızı uygulamalı olarak görelim:
Açılan New penceresi ile yeni açılacağımız dökümanımızın hangi özelliklerde olacağını belirliyoruz.
Bu Pencereyi biraz açıklayalımName kısmını dökümanınıza (imajınıza) bir ad vermek için kullanabilirsiniz. Image Size Bölümündeimajımızın genişliğinin (Width)yüksekliğinin (Height) pixel cinsinden ne olacağını yazacağız. Bütün resim işleme programları gibi Photoshopta da ölçü birimi pixel olduğundan bu kısmın pixels olarak kalması çok önemlidir. Resolution penceresi ise imajımızın pixels/inch olarak çözünürlüğünü belirliyoruz. Bu sayfalarda Photoshop ile web sayfalarımızda kullanılacak imajları düzenleyeceğimizi var sayarak ve imajımızı web de yayınlayacağımızı düşünerek monitör çözünürlükleri de 72 pixel olduğundan Resolution bölümünün mutlaka 72 pixels/inch olması gerekiyor. Yani monitör de 1 inc (254 cm) lik bir alanda de 72 pixel görünecektir. Mode Kısmıyine monitörler açısından ekran görüntü renkleri olan RGB Color olarak kalacaktır. aaaaaaas Bölümünü imajımızın arkaplan rengini belirleyeceğimiz bölümdür.Yani imajımız hangi renk üzerine oturacaktır? Bu bölümde WhiteBackgroundTransparant olarak 3 seçenek görüyoruz. White seçilirse arka plan renginin Beyaz olurBackground: Araçlar Kutusunu açıklarken sözü edilen Renk Seçim aracında (Palet'te) alttaki rengi ifade eder.

Yan taraftaki resimde görüleceği üzereBackground (Alttaki Renk) KırmızıForeground (Üstteki Renk) Sarı dır. Resimdeki Kırmızı nın olduğu yere hangi rengi verip"aaaaaaas" bölümündeBackground seçeneğini işaretlersek imajımızın arka plan rengi o renk olur. İsterseniz'a tıklayarak Background SarıForeground Kırmızı olarak renkleri yer değiştirebilir (Klavyedeki X Tuşu) yada 'a tıklayarak da default ayarlara (Background BeyazForeground Siyah) geçebilirsiniz. (Klavyedeki D Tuşu)
Transparet: Seçilirseimajımızın arka plan rengi olmayacakimaj penceresi zemini yandaki resimdeki gibi görünecektir.Transparent olan imajlaryerleşecekleri web sayfalarının arka plan rengi (

New Penceresindeki ilgili yerleri düzenledikten sonra OK Tuşuna basıp Nihayet Nihayet yeni imajımızı açıyoruz ve Layer lere devam ediyoruz. Şayet Layer sekmesi görünmüyorsa Ana MenüdenWindow > Show Layers ile Layerlerimizi aktif hale getiriyoruz.
İlk açılışta Layer Penceresi görüntüsü yandaki gibidir.Sponsorlu Bağlantılar! kingcobra !
- TeknikPortaL.Com -
- Photoshop kullanımı - Resimli anlatımla ünlü photoshopun kullanımı
ben_fan!
Gümüş Üye [%5]
**

İtibarı : 46
Offline

Mesaj Sayısı: 44« Yanıtla #1 : Şubat 23, 2010, 08:06:05 ÖÖ »
Quote


adamım iyi hoşta ben bunları yaparken bilgisayara bisorun olmaz demi? Huh?


Sayfa: [1] |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yorum Okunma Sayısı Son Mesaj
İzmir Çeşme Rent A Car Kullanımı HER TELDEN soner0041 0 728 Mart 31, 2014, 02:33:32 ÖS
Gönderen: soner0041
Hosting Hizmetleri