www.akbank.com.tr - Ak Bank web sitesi - Akbank sitesi akbank.com.tr

(1/1)

Santos Rvi:
www.akbank.com.tr

Akbank, 1948 yılının Ocak ayında Adana'da, bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulmuştur. Zaman içinde gelişim göstererek büyüyen Banka'nın İstanbul'daki ilk şubesi 14 Temmuz 1950 tarihinde Sirkeci'de açılmış, 1954 yılında ise Genel Müdürlük İstanbul'a taşınmıştır. Şube sayısını hızla artıran Akbank, 1963 yılında tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçmiştir.

1996 yılında Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., 1998 yılında Ak Yatırım Ortaklığı A.Ş., 2000 yılında Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve Özel Bankacılık Bölümü ve 2003 yılında Ak Emeklilik A.Ş. kurulmuştur. Akbank 2005 yılında Ak Finansal Kiralama A.Ş.'yi de bünyesine katmıştır. Şubat 2006'da, Ak Emeklilik Aksigorta'ya satılmıştır.

Akbank, 2007 yılsonu itibariyle Türkiye'nin en değerli bankası olmasının yanı sıra en karlı bankacılık operasyonlarına sahip özel sektör bankasıdır. Akbank, ayrıca yurt çapına yayılan geniş şube ağıyla Türkiye'nin en fazla kredi veren bankalarından biridir. Akbank, temel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra, bireysel, ticari, kurumsal, özel bankacılık ve uluslararası ticaretin finansmanı hizmetlerini sunmaktadır. Bankacılık dışı finansal hizmetler ile sermaye piyasası ve yatırım hizmetleri ise Banka'nın iştirakleri tarafından verilmektedir. Akbank kullandığı en son bilgi teknolojileri ve deneyimli bankacılardan oluşan personeli ile geniş bir bireysel ve kurumsal müşteri portföyüne üstün kalitede hizmetler sunmaya odaklanmıştır.

Toplam 715 şubesi ve 13.513 personeliyle yurtiçinde güçlü ve yaygın bir dağıtım ağına sahip olan Akbank, faaliyetlerini, İstanbul'daki Genel Müdürlüğü ve yurt çapındaki 20 Bölge Müdürlüğü aracılığı ile sürdürmektedir. Geleneksel dağıtım kanalını oluşturan şubelerin yanı sıra, sadece tüketici kredisi işlemleri yapan "Kredi Ekspres" ve konut kredileri hizmeti veren "Büyük Kırmızı Ev" şubeleri, Banka'nın başlıca hizmet noktalarıdır. Akbank Bireysel ve Kurumsal İnternet Şubeleri, Telefon Bankacılığı Şubesi, 2.050 ATM, 900 BTM, 253.274 POS terminali ile son teknoloji kanalları olan cep telefonu, kredi makinesi ve web sayfaları aracılığıyla da hizmet sunmaktadır. Ayrıca, şubeye destek amacıyla müşterilerin İnternet ve Telefon şubelerini kullanmaları için, şube içinde bu kanalları kapsayan "Özgür Bankacılık Duvarı" adı altında bir bölüm ayrılmıştır. Akbank, yurtdışındaki faaliyetlerini Hollanda (Akbank N.V.) ve Almanya'da (Akbank A.G.) bulunan iştirakleri ve Malta'da bulunan bir şubesi ile sürdürmektedir.

Citigroup'un Akbank'ın %20'sine stratejik ortak olma işlemi 9 Ocak 2007 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır. Anlaşma uyarınca Citigroup, Akbank'ın %20 hissesine, hisse başına 9,50 YKr'den, yaklaşık 3,1 milyar ABD Doları'na sahip olmuştur. Citigroup'la stratejik ortaklığı, Akbank'a yeni ticari bankacılık faaliyetlerinin geliştirilmesinde, mevcut ürün gamının iyileştirilmesinde ve yeni ürünlerinin lansmanında önemli katkılar sağlamaktadır.

2007 yılı Akbank'ın, Türkiye'nin en değerli, en istikrarlı ve en yenilikçi bankası olma yolundaki çalışmalarını başarıyla devam ettirdiği bir yıl olmuş, yıl boyunca müşterilerin gereksinimleri doğrultusunda yeni ürünler ve kanallar geliştirilmiştir. Bunların arasında, sadece vatandaşlık numarası ile ihtiyaç kredisi almaya olanak sağlayan smsKredi, tüketicilerin bankaya gitmeden kredi almalarını sağlayan Kredi Makinesi, sadece tüketici kredisi hizmetleri veren Kredi Ekspres şubeleri ve Türkiye'nin en avantajlı mil programı hizmetini sunan Wings banka kartı ön plana çıkmaktadır.

2007 yılı sonunda Akbank'ın net karı 2 milyar YTL (yaklaşık 1,76 milyar ABD doları) ve aktif büyüklüğü 72,1 milyar YTL (yaklaşık 62,2 milyar ABD doları) olarak gerçekleşmiştir. Güçlü sermayesi, istikrarlı mevduat yapısı, ucuz maliyetli fonlama temin olanakları ile aktiflerinde gerçekleştirdiği güçlü büyüme, Akbank'ı özel sektörün en karlı bankacılık operasyonlarına sahip bankası haline getirmiştir. Aynı dönemde toplam kredi portföyü ise %32 artarak 39,9 milyar YTL'ye ulaşmış ve pazar payı %13'den %13,4'e yükselmiştir.

Bu dönemde, tüketici kredileri de %43 artışla 8,8 milyar YTL olmuş ve pazar payı %13,2'ye ulaşmıştır. Öte yandan ihtiyaç kredileri de geçen yıla göre %83 artarak 3,4 milyar YTL'ye yükselmiş ve Banka'nın ihtiyaç kredilerinde %10,4 olan pazar payı %11,6 olarak gerçekleşmiştir.

Mevduat artışına yönelik etkin stratejiler sürdürülmüş ve yıl içinde %21,3 büyüme ile 43,6 milyar YTL'ye ulaşmıştır. Akbank'ın 2007 yılında toplam mevduat pazar payı %11'den %11,6'e yükselmiştir.

Akbank, 2007 yılında da yurtdışı piyasalardan uygun koşullarda kredi sağlamayı sürdürmüş ve sağlanan kaynak miktarı toplam 7,889 milyon ABD Doları'na ulaşmıştır.

Akbank hisse senetleri %25'lik halka açıklık oranı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kotedir. Yurtdışında ise Banka'nın Level 1 depo sertifikaları, Londra IOB'de ve ABD'de OTC piyasasında işlem görmektedir. 31 Aralık 2007 tarihi itibariyle Akbank'ın piyasa değeri 22,5 milyar ABD Doları olup, İMKB'de en yüksek piyasa değerine sahip bankasıdır.

Genel Müdürlük
AdresAKBANK T.A.S. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Sabancı Center 34330 4. Levent / Istanbul Telefon90 212 385 55 55Fax 90.212 269 77 87
90.212 280 33 43

Telefon Şubesi Şubeye gitmenize gerek kalmadan, evinizden, iş yerinizden ya da herhangi bir yerden 444 25 25 Telefon Şubemizi arayarak 7 gün 24 saat bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Telefon şubemizle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Müşteri Hizmetleri444 25 25 Müşteri Hizmetlerimizi arayarak, bankamız ürün ve hizmetleriyle ilgili her türlü öneri, istek, eleştiri ve memnuniyetinizi iletebilirsiniz

Navigasyon

[0] Mesajlar