Sayfa: [1] |   Aşağı git
  Yanıtla  
Konu: Zeka Küpü çözümü - zeka küpü nasıl çözülür - zeka küpü oyunu nasıl yapılır  (Okunma Sayısı 67313 defa)
Arslan
Webmaster
*

İtibarı : 48410
Offline

Mesaj Sayısı: 11,539


A ®« : Şubat 21, 2010, 02:40:35 ÖS »
Quote

Sponsorlu Bağlantılar


Zeka küp çözümü nasıl çözülürBirbirinden bağımsız olarak Rubik Küpünün birçok çözüm yöntemi bulunmuştur. En popüler yöntem David Singmaster tarafından geliştirilmiş ve 1980 yılında Notes on Rubik's Magic Cube (Rubik Sihirli Küpü Üzerine Notlar) adlı kitapta yayımlanmıştır. Bu çözümde küp seviye seviye çözülüyordu. Önce üst seviye, sonra orta, en sonra da alt seviye çözülüyordu. Diğer çözümler, "önce köşeler" yöntemi ile birlikte birçok farklı yöntemin kombinasyonundan oluşuyordu.

Rubik Küpünü olabildiğince hızlı çözebilmek için hızlı küp çözüm yöntemleri de geliştirildi. En yaygın hızlı küp çözüm yöntemi Jessica Fridrich tarafından geliştirilmiştir. Bilinen bir başka yöntem de Lars Petrus tarafından geliştirilmiştir.

Çözümler genel olarak bir algoritmadan oluşur. Bu algoritmalar da belirli bir amaca yönelik yapılan döndürme hareketleridir. Örneğin bir algoritma diğer tüm küpçükleri yerinde bırakırken yalnızca üç köşe küpçüğün yerini değiştirir. Bu algoritmalar bulmacanın o andaki hâline göre belirlenmiş bir sırayla uygulanır.


Hareket gösterim sistemi
Karıştırılmış Rubik Küpü
Rubik Küpü çözülürken
Çözülmüş Rubik Küpü

3×3×3 ‘lük Rubik Küpü çözüm kitapçıklarının çoğu David Singmaster tarafından geliştirilen gösterim sistemini kullanarak hareket algoritmalarını tanımlar. Bu sisteme genel olarak "Küp gösterimi" ya da "Singmaster gösterimi" denir. Göreceli olan tanımlama nedeniyle herhangi bir küp için kullanılabilir.

    * F (Front-Ön): Size bakan yüz
    * B (Back-Arka): Ön yüzün arkasında kalan yüz
    * U (Up-Üst): Ön yüzün üstünde kalan yüz
    * D (Down-Alt): Üst yüzün karşısında ya da ön yüzün altında kalan yüz
    * L (Left-Sol): Ön yüzün solundaki yüz
    * R (Right-Sağ): Ön yüzün sağındaki yüz

Bir harfin arkasından kesme işareti geldiğinde o yüzün saat yönünün tersine çeyrek tur döndürüleceği anlamına gelir. Kesme işareti olmadan kullanılan harf ise saat yönünde çeyrek tur döndürülmesi için kullanılır. Bir harfin arkasından 2 kullanıldığında (genelde üst simge olarak yazılır) o yüzün yarım tur döndürülmesi anlamına gelir ve döndürme yönünün bir önemi yoktur.

Az kullanılan hareketlerin arasında küpün üçte ikisini ya da tamamını döndürmek için kullanılan gösterim yer alır. x, y, ve z harfleri, küpün gösterilen eksenlerinden biri etrafında tamamen döndürülmesi için kullanılır. X ekseni sol ve sağ yüzleri dik olarak kesen çizgidir. Y ekseni üst ve alt yüzlerden, Z ekseni de ön ve arka yüzlerden geçen çizgidir.

f, b, u, d, l, ve r olarak kullanılan küçük harfler sözü edilen yüzün ilk iki seviyesini hareket ettirmek için kullanılır. Ayrıca M, E, ve S içeride kalan kısmın hareketi için kullanılır. M harfi, L ve R arasında kalan kısmın aşağı hareketi için, E harfi U ve D arasında kalan kısmın sağa hareketi için ve S harfi de F ve B arasında kalan kısmın saat yönünde döndürülmesi için kullanılır.

Örnek olarak üst kısımdaki üç köşe küpçüğü diğer parçaların yerine değiştirmeden hareket ettirmek için kullanılan F2U'R'LF2RL'U'F2 algoritması şöyle okunur:

   1. Ön yüzü 180 derece çevir
   2. Üst yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
   3. Sağ yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
   4. Sol yüzü saat yönünde 90 derece çevir
   5. Ön yüzü 180 derece çevir
   6. Sağ yüzü saat yönünde 90 derece çevir
   7. Sol yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
   8. Üst yüzü saat yönünün aksine 90 derece çevir
   9. Son olarak ön yüzü 180 derece çevir.

Sponsorlu BağlantılarA^2
- Zeka Küpü çözümü - zeka küpü nasıl çözülür - zeka küpü oyunu nasıl yapılır
tp.vatandasi
Master Üye [%28]
*****

İtibarı : 3012
Offline

Mesaj Sayısı: 1,364« Yanıtla #1 : Şubat 21, 2010, 04:58:18 ÖS »
Quote


 rubik küpünü çözmek çok eğlenceli Smiley


Sayfa: [1] |   Yukarı git
  Yanıtla  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.Hosting Hizmetleri